Królowa Małgorzata

     Wsparcie Boga, miłość ludu i potęga Danii.
Tym mottem będzie się posługiwać dziewczynka, która przychodzi na świat 16 kwietnia 1940 roku. 
Tydzień przed jej narodzinami Danię okupują Niemcy. Królowej Ingrid udaję się opóźnić poród o tydzień. Księżniczka przychodzi na świat w Pałacu Amalienborg w Kopenhadze. Imiona księżniczki brzmią  Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid. Jej pierwsze imię otrzymała po babci Małgorzacie Koburg, drugie po babci Królowej Danii Aleksandrze, trzecie imię  jest Islandzkie, bo wtedy jej dziadek był królem Islandii, czwarte po mamie Ingrid. Została ochrzczona 14 maja 1940 roku. Jej chrzestnymi zostali :   książę Axel, król Szwecji , następca tronu Szwecji  (późniejszy król), książę Västerbotten , Aleksandra królowa Danii  księżna Thyra żona następcy tronu Szwecji  (przyszła królowa), księżna Helena Wiktoria, Lady Patrycja Ramsay , pruska księżna Cecylia i księżna Małgorzata Burbon-Parmeńska. Mała księżniczka jest nazywana promyczkiem słońca w okupowanej Danii. Gdy miała 4 lata na świat przyszła jej siostra księżniczka Benedikte, a gdy miała 6 lata urodziła się księżniczka Anne Marie. Zakończenie wojny świętowała pijąc oranżadę w srodku nocy.
Małgorzata miała osiem lat, kiedy znalazła się w niebezpieczeństwie, bo jej mama wjechała autem w drzewo. Księżniczka miała wstrząs mózgu i potłuczony brzuch.
w 1947  roku jej ojciec wstępuję na tron jako Fryderyk IX wszystko pięknie tylko jest jeden mały problem...Król nie ma męskiego potomka i raczej go nie doczeka. Na pewnie czas następcą tronu jest jego brat książę Knud. Rząd postanawia zmienić konstytucje tak, by Małgorzata mogła stać się Królową. Mając zaledwie 13 lat Małgorzata została Następczynią Tronu Danii.
Okres dorastania raczej był dla niej dobry Małgorzata przez rok uczęszczała do North Foreland Lodge (szkoły dla dziewcząt) w Hampshire w Anglii. Para Królewska wybrała tą szkołę, bo było tam trochę klasy średniej i trochę wyższej, a co za tym idzie księżniczka mogła poznać zwykłe dziewczyny.
Później uczyła się w prywatnej szkole N.Zahles Skole dla bogatych dziewcząt.
Małgorzata zaczęła studiować min. archeologię oraz historię na Uniwersytecie w Cambridge, politologię na Uniwersytecie Aarhus oraz ekonomię w Londynie.
W 1965 podczas studiów zostaje zaproszona na uroczystą kolację do ambasady. Zostaje tam także zaproszny niejaki Henri De Labrode De Monpezat, francuski arystokrata. Jednak, gdy chłopak dowiaduję się o obecności księżniczki nie chce tam iść, bo uważa ją za nudną, ale mimo to idzie tam. Zakochują się w sobie. Książe zabiera ją na przejażdżki jego sportowym autem. Są szczęśliwą parą
4 października 1966 roku para ogłasza swoje zaręczyny

10 czerwca 1967 w Danii odbył się jej ślub. Zaproszono wielu członków rodzin królewskich. Małgorzata miała na sobie skromną suknię. Koronka z przodu pochodzi od jej szwedzkiej babci księżnej Małgorzaty. Księżniczka miała również na sobie broszkę w kształcie margaretki.


26 maja 1968 roku na świat przyszedł jej syn Książę Frederik następca tronu. Gdy była w ciąży była przkonana, że jej syn będzie dziewczynką.
7 czerwca 1969 roku wydała na świat księcia Joachima.
14 stycznia 1972 roku zmarł jej ojciec w związku z czym Małgorzata stała się królową Danii.
Ówczesny premier uważał ją za "małą, niedojrzałą smarkulę"
Za jej panowania troszkę skandali wywołał jej mąż, syn i partnerki syna. Nie były to jednak duże skandale.
W  latach 90 królowa leczyła się na raka macicy.
Małgorzata obecnie ma opinię najnowocześniejszej monarchinii na świecie. Cieszy się poparciem około 80 % Duńczyków.
We wrześniu 2017 ogłoszono, ze książę Henrik cierpi na demencję.
 Pod koniec stycznia 2018  mąż królowej powrócił z prywatnej podróży do Egiptu z powodu choroby, którą duńskie media określiły jako rak płuc. Został przewieziony do szpitala w Kopenhadze. 9 lutego 2018 duński dwór ogłosił, iż stan zdrowia księcia pogorszył się w dramatyczny
13 lutego 2018 rokuKsiążę Henrik zmarł, co było OGROMNYM CIOSEM dla Królowej.
Mimo jego śmierci Królowa nadal sprawuję władzę i sumiennie wypełnia obowiązki.
Myślę, że będzie monarchinią aż do śmierci. Zresztą Królowa wyznaje zasadę : Umarł Król, Niech Żyję Król!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz